Vezi mesaje fără răspuns | Vezi subiecte active Acum este Joi Iul 02, 2020 11:14 am

Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Următorul
 Propuneri 2014 
Autor Mesaj

Mesaj Propuneri 2014
Am recitit topicul " Propuneri 2013" si am numarat din nou participantii la discutii : eram 3 !!

Eu nu mă las !

Având în vedere și luând în considerație, cred că va trebui să avem un concurs întreg pe Lac sau cel puțin o zi ( două manșe).

Cred că pescuitul pe lac merită valorificat intr-un concurs din 5 sau, cel puțin în două manșe din 15 ( sau mai multe)

Cred asta nu numai datorită importanței în sine sau a competițiilor externe......

Ci și datorită efortului :
- de a te deplasa cu barca la concurs ( nu mai încap 3 sau 4 concurenți într-o masina)
- deplasarea de la Ic Ponor la Lacul Beliș
- montarea și demontarea bărcii, a motorului....

Adică, dacă tot o facem ( și cred că trebuie s-o facem), apoi s-o facem cum trebuie ! ( serios și bine)

Vin Mai 31, 2013 4:44 pm

Mesaj Re: Propuneri 2014
Vasile, am recitit de 3 ori ce ai scris. Te rog reformuleaza sau suna-ma fiindca eu n-am inteles care e propunerea. Si inca nu m-am apropiat de pahar :))

Vin Mai 31, 2013 8:48 pm
Profil WWW

Is de acord cu propunerea dumneavoastra domnule Pop , adica in ziua respectiva , cand e mansa pe lac sa nu mai fie si alta mansa pe rau sau sa fie 2 manse pe lac si asta e....e chiar obositor dupa ce bagi vasle 4 ore sa mai si concurezi pe rau 8-)

Lun Iun 10, 2013 7:35 am

La sedinta din ianuarie am propus un concurs pe an sa fie numai pe lac. S-a votat impotriva.
S-a votat ca in tot campionatul sa fie doar o mansa de lac cu barca, la "Pastravul de aur", precum si o mansa de lac de pe mal la pastrav la Tg Jiu. Ultima nu s-a mai tinut din lipsa de pastravi.
Pentru 2014 ... luam in calcul toate variantele care se propun, ne intalnim si vedem cum zice majoritatea.
Personal m-as bucura sa fie manse pe lacuri cu pastrav, asa cum sunt la mondiale sau europene, si nu la clean si biban.

Lun Iun 10, 2013 10:37 am
Profil WWW

Cu toate ca constat interesul din ce in ce mai scazut fata de competitie ( inclusiv pe forumuri), eu insist sa discut.
Tare vreau sa discutam !

1. Manse programate Vineri.
Parca este din ce in ce mai greu sa ne luam cate o zi libera !

2. 4 manse Sambata.
Despre asta ziceam intr-o postare anterioara ca este "criminal".
Eu, pur si simplu nu rezist 10 ore pe apa.
Daca adaugam deplasarea pe zona de concurs si deplasarile la standuri, avem practic peste 12 ore "pe apa". Fara pauza.

3 o jumatate de ora intre manse
Prea putin. Este o alergatura care induce un stres suplimentar.
Cand se maninca de pranz ?

Rog sa discutam aceste probleme , dar si altele.
Numai asa putem sa le inbunatatim ( daca se poate), sau daca nu se poate, sa stim de ce nu se poate - inclusiv motivele ( dezavantajele).
Numai asa poate sa dispara starea de nemultumire.

Sâm Iul 27, 2013 12:46 pm

Vasile, eu ca pescar iti dau dreptate. Sunt tare curios comisia de competitii si seful acesteia ce parere au. Oare am infiintat degeaba federatia asta? E suficient sa avem functii? Sau punem si mana sa facem ceva.
Programul cu 4 manse consecutive cu pauze de 30 min cred ca e perdant din start. Am observat ca cei care nu au mai organizat nici un concurs incearca sa iasa in fata cu inventii care mai de care. E foarte bine ca au idei noi, doar ca ar face bine sa se consulte si cu cei care au mai multa experienta in astfel de situatii. Singura situatie cand am reusit sa ajung pe standul urmator dupa pauza de 30min a fost cand standul era vecin cu anteriorul. Atunci am putut merge mai repede sa vad ambele standuri, am pregatit sculele si le-am lasat in masina, am arbitrat, apoi mi-am luat sculele si am mers pe standul urmator, care era aproape. Dar cand ai 4 manse intr-o zi, sigur nu mai sunt standuri vecine. Cand termini de arbitrat esti la 300 m de masina (unii nici nu au masina, caci nu vin toti cu masina proprie... de astia e chiar nasol... cine-i va lua cu masina sa ii mute pe alt stand? cand aveam 90 minute intre manse duceam 2-3 oameni pe alte standuri cu masina mea, acum... nu cred ca voi mai duce pe cineva). Pana iese concurentul din apa, pana semneaza procesul verbal si ajungi la masina trec 15 minute. Pana gasesti standul urmator mai trec 10-15 minute. Pana iti pregatesti sculele mai trec 10-15 minute. E exclus sa mai si studiezi standul inainte de mansa. Pentru organizatori nu conteaza. Ei oricum stiu toate standurile. Dar... asta nu mai e ospitalitate, cand nu-ti pasa de cei care vin din alte parti. Ce facem daca nu vine arbitrul? Ce facem daca se intarzie in mansa 2? Cum comunicam? Cum decalam mansele 3 si 4? Vom avea asa noroc sa mearga totul struna si toti sa se miste la fel de rapid? Unii trebuie sa manance la pranz, altfel vor avea nevoie de interventie medicala. Cum facem cu ei? Si daca anumite sectoare nu au nici semnal de telefonie, cine gestioneaza problemele ce apar in acele zone? Va fi f greu!

Mie Iul 31, 2013 8:26 pm
Profil WWW

Mihai Vasilescu scrie:
. Sunt tare curios comisia de competitii si seful acesteia ce parere au. Oare am infiintat degeaba federatia asta? E suficient sa avem functii? Sau punem si mana sa facem ceva.

Sunt intrebari grozav de pertinente !

Joi Aug 01, 2013 8:51 pm

Vreau sa atrag foarte serios atentia ca in lipsa unei reactii si a activitatii normale asumate de FRPMA, aceasta va dispare curand si locul ei va filuat de profitori care nu au nicio legatura cu pescuitul si care urmaresc doar profitul financiar al propriului buzunar, asa cum este cazul lui S.P. de la Alba cu federatia lui de carton. Carcotasii care nu fac decat sa bage de vina ii fac un urias serviciu. La fel si cei ce nu fac nimic. Asta va doriti? In curand loturile nationale vor fi facute dupa gradul de rudenie, fara vreo competitie interna!

Joi Aug 01, 2013 9:26 pm
Profil WWW

Mihai, ai dreptate maxima, da-mi te rog un sfat pentru Open Bucovina, cum crezi ca ar fi bine? E limpede ca nu e usor, sa se pescuiasca doar doua manse de concurent? Arbitrii e greu de gasit, de exemplu eu pot aduce patru, dar ar trebui sa folosim saci. Ne sfatuim , te rog sa ma crezi ca toti avem de castigat daca gasim o solutie corecta , nu vreau sa fie o povara pentru nimeni. fir intins la gurghiu

Sâm Aug 03, 2013 10:57 am

pt cei interesati de subiect, am vb cu Valerian la telefon. Exista cateva variante posibile. Depinde si de numarul celor ce se vor inscrie. Arbitrajul cu saci/galeti e o varianta. Alta ar fi impartirea in 4 grupe si 4 manse: 3 pescuim, una arbitram 3 standuri, cu saci/galeti. Pt varianta asta ar trebui sa fie 24 inscrisi. Ne mai gandim....

Dum Aug 04, 2013 8:40 pm
Profil WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Următorul