Vezi mesaje fără răspuns | Vezi subiecte active Acum este Joi Dec 08, 2022 5:46 pm

Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
 Propuneri 2013 
Autor Mesaj

Mesaj Propuneri 2013
Anul 2013 se apropie cu pasi repezi.
Dpdv competitional avem nevoie de regulament si de calendar.
Asadar, va astept cu propuneri pentru modificarea regulamentului si propuneri pentru calendarul competitional.

Vin Noi 16, 2012 3:07 pm
Profil WWW

Mesaj Re: Propuneri 2013
Regulamentul national 2012 si international 2011
...pentru corecta informare a tuturor

Fişiere ataşate:
Competitionrules 2011 English_v2.pdf [105.32 KiB]
Descărcat de 1125 ori
Instructiuni Musca 2012.pdf [48.74 KiB]
Descărcat de 617 ori

Vin Noi 16, 2012 5:27 pm

Nr.1 - ne pregatim pentru competitii internationale in conditiile unui regulament intern. GRESIT.
Cu exceptia pescuitului din barca unde nu ne permitem vaslasi si arbitrii va trebui sa aplicam ad literam regulamentul international.[inclusiv pescuitul cu trei muste]
NR.2-Prindem pesti de care avem pana federatia pe cale de infiintare va putea accesa sponsorizari si pe baza lor sa infiintam piste de concurs internationale gestionate de federatie.
NR.3- Trebuie sa promovam copiii ca in orice sport care se respecta[ vedeti cehii care performeaza la varste de 18-20 ani.]
NR.4-Trebuie sa promovam echipe de fete fapt pe care l-am inceput foarte timid[ sper ca in noul sezon sa ne prezentam cu o echipa completa de fete.
NR.5- Campionii mondiali, europeni sunt indreptatiti sa-si apere titlurile in rest fiecare competitor va incepe in fiecare an o viate noua si plina de neprevazut!
NR.6-Cei care vor incalca regulamentul vor fi descalificati in competitia respectiva si vor fi pusi in discutia comisiei de disciplina a concursului cu propunerea de suspendare in anul competitional respectiv.
Cam astea ar fi "printipiile noastre pentru reformarea patriei"

Mie Noi 21, 2012 5:15 pm

Nr.1 - ne pregatim pentru competitii internationale in conditiile unui regulament intern. GRESIT.
Cu exceptia pescuitului din barca unde nu ne permitem vaslasi si arbitrii va trebui sa aplicam ad literam regulamentul international.[inclusiv pescuitul cu trei muste]

+++ Dl. Moga, faceti va rog propuneri concrete. In afara de asta cu 3 muste, ce anume mai trebuie modificat pentru a ne alinia la regulamentul international?
+++ In legea din Romania spune ca e permis pescuitul cu maxim 2 muste. La contraventii spune ca se pedepseste pescuitul cu mai mult de 3 muste. Din cate inteleg eu, ca ne-jurist, pescuitul cu 3 muste e interzis dar nu e pedepsit. Cum sa facem sa nu parem braconieri in ochii celor care ne urmaresc? Eu zic ca cel mai bine ar fi sa trimitem o scrisoare la minister sa modifice legea fiindca e ne-coerenta.

NR.2-Prindem pesti de care avem pana federatia pe cale de infiintare va putea accesa sponsorizari si pe baza lor sa infiintam piste de concurs internationale gestionate de federatie.

+++ Sper sa apuc si eu vremurile alea. Nu stiu de nici o federatie din alte tari care sa fi reusit asta. Vom reusi noi? Zau ca imi doresc, dar cred ca iar trebuie sa insistam sa se schimbe legislatia. Degeaba bagam anual o caruta de bani in pesti si in ape pe care nu avem dreptul sa le pazim decat incalcand legea.

NR.3- Trebuie sa promovam copiii ca in orice sport care se respecta[ vedeti cehii care performeaza la varste de 18-20 ani.]

+++ Perfect de acord si stiu ca la clubul motilor treaba asta se si intampla. Cum anume putem face asta la nivel national?

NR.4-Trebuie sa promovam echipe de fete fapt pe care l-am inceput foarte timid[ sper ca in noul sezon sa ne prezentam cu o echipa completa de fete.

+++ idem

NR.5- Campionii mondiali, europeni sunt indreptatiti sa-si apere titlurile in rest fiecare competitor va incepe in fiecare an o viate noua si plina de neprevazut!

+++ Aici sunt pentru discutii mai detaliate si argumente.

NR.6-Cei care vor incalca regulamentul vor fi descalificati in competitia respectiva si vor fi pusi in discutia comisiei de disciplina a concursului cu propunerea de suspendare in anul competitional respectiv.

+++ Orice incalcare de regulament, oricat de mica (chiar si folosirea unui carlig cu spin) sa duca la suspendarea pe tot anul din competitii????

Mie Noi 21, 2012 9:15 pm
Profil WWW

Nr.1.aici ma refer la faptul ca trebuie sa imprumutam algoritmul dupa care se fac si tragerile la sorti in competitiile internationale, iar echipele sa fie de 5 membrii ca la mondiale si europene.ASTFEL NUMAI DACA UN CLUB PARTICIPA CU DOUA ECHIPE SA SE INTALNEASCA DOI MEMBRII AI ACELUIASI CLUB PE UN SECTOR.
Concursurile sa fie de tip IC PONOR de anul trecut in care sa alterneze manse pe lac cu manse pe rau.[Am inceput demersuri pe langa autoritati spre a organiza concursul de pe Ariesul Mic cu manse pe lac[Mihoiesti] care a fost inchis in toamna asta.
Mai bine sa facem concursuri mai putine dar cu manse mai multe spre a selecta valori nu norocosi!
... astea sun cateva propuneri pe care le vom discuta dupa 25.11.2012, [se pare ca va avea loc o reuniune a cluburilor[ federatiei]

Joi Noi 22, 2012 8:40 am

Domnule Doctor, dumneata nu intarzii niciodata, respecti regulamentele ad literam , si tie mila de aia care pescuiesc cu carlige cu spin? Dai in masa, sa stea acasa sa mediteze.Asta este o competitie de gentlemani!

Joi Noi 22, 2012 8:46 am

Incerc sa fiu obiectiv. Eu imi leg doar pe carlige fara spin de cativa ani. Si tot mai am in cutii cateva vechituri prinzacioase care mai au spin. Pot sa le las acasa sau sa le fac cadou. Nu asta e problema. Dar ma gandesc ca sunt si debutanti care au in cutii amestec de muste cu si fara spin. Ei incearca sa fie atenti si sa debarbeteze tot ce folosesc la concurs, dar e posibil ca odata, total neintentionat, in febra competitiei, sa uite. Merita ei pedeapsa capitala?
In regulamentul de spinning s-a facut o sectiune separata unde se specifica ce pedeapsa merita fiecare incalcare a articolelor regulamentului. La fel e si in justitie, in general.
Asa ar trebui sa arate si regulamentul nostru, zic eu. E doar o parere, nu eu decid.

Joi Noi 22, 2012 3:26 pm
Profil WWW

MOGA LUCA scrie:
Nr.1.aici ma refer la faptul ca trebuie sa imprumutam algoritmul dupa care se fac si tragerile la sorti in competitiile internationale, iar echipele sa fie de 5 membrii ca la mondiale si europene.ASTFEL NUMAI DACA UN CLUB PARTICIPA CU DOUA ECHIPE SA SE INTALNEASCA DOI MEMBRII AI ACELUIASI CLUB PE UN SECTOR.
Concursurile sa fie de tip IC PONOR de anul trecut in care sa alterneze manse pe lac cu manse pe rau.[Am inceput demersuri pe langa autoritati spre a organiza concursul de pe Ariesul Mic cu manse pe lac[Mihoiesti] care a fost inchis in toamna asta.
Mai bine sa facem concursuri mai putine dar cu manse mai multe spre a selecta valori nu norocosi!
... astea sun cateva propuneri pe care le vom discuta dupa 25.11.2012, [se pare ca va avea loc o reuniune a cluburilor[ federatiei]

Cand va avea loc reuniunea? In 25? Asa, pe tacute?

Deci inteleg de mai sus ca propuneti ca toate concursurile sa aiba 3 manse de rau si 2 manse de lac, pentru ca norocul sa joace un rol cat mai scazut.
Credeti ca e nevoie ca dupa 3 manse (doua in prima zi si una in ziua a doua) sa facem o dupa-masa pauza, la fel ca la internationale?
Deci, programul ar arata cam asa:
Miercuri: adunare, sedinta tehnica, welcome party
Joi: mansele 1 si 2
Vineri: mansa 3 si dupa-masa libera
Sambata: mansele 4 si 5
Duminica: festivitatea de premiere si ... catre casa!

O rugaminte: va rog mai numiti o tara in care campionatul intern se desfasoara asa.

Cat priveste algoritmul de tragere la sorti, nu stiu la ce faceti referire. Eu credeam ca se trage la sorti aleator, tragerea la sorti facand-o calculatorul.
Pescarii afla pe ce stand vor pescui abia cand sunt pe drum spre sectoare. Asa sa facem?

Joi Noi 22, 2012 6:38 pm
Profil WWW

Domnule doctor dupa captain's meeting toate standurile se cunosc si de asemenea cine va concura acolo dar cu scepticismul dvs. imi aduceti aminte de o fata mare care vrea sa si-o traga la poarta dar nu indrazneste de frica sa nu-i intre clanta in sezuta!

Joi Noi 22, 2012 7:00 pm

MOGA LUCA scrie:
Domnule doctor dupa captain's meeting toate standurile se cunosc si de asemenea cine va concura acolo

Asa era mai demult. De vreo 3 ani nu mai e asa. Calculatorul trage la sorti la "intalnirea capitanilor". Cele 25 de tabele se pun in 25 plicuri sigilate. In autobuz. pe drum spre sector, se deschide plicul mansei si se anunta standurile. Asta pentru a impiedica gazdele sa isi populeze standurile pe care vor concura, plus alte motive.

MOGA LUCA scrie:
dar cu scepticismul dvs. imi aduceti aminte de o fata mare care vrea sa si-o traga la poarta dar nu indrazneste de frica sa nu-i intre clanta in sezuta!

Scepticism? Unde? Imi scapa mie ceva?
Cat despre partea a doua, o lasin seama altora, mai tineri! Eu prefer sa merg la pescuit! :lol:

Joi Noi 22, 2012 10:16 pm
Profil WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul